W dzisiejszych czasach sektor zatrudnienia zmienił się w sposób, jakiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. To już nie jest rynek pracodawcy, tylko pracownika. Wszyscy potrzebujemy wykwalifikowanych specjalistów, żeby zapewnić naszym klientom najlepszą jakość usług i najlepsze produkty.

W czasach, kiedy konkurencja o najlepszych w swojej dziedzinie jest intensywna, warto przeanalizować i ponownie rozważyć EVP (Employee Value Proposition) jakie oferujemy na rynku.

Jakich specjalistów poszukujemy? W jakim regionie? Z jakiej branży? Co dokładnie możecie im zaoferować, a wyróżni was na tle innych?

Jak co roku, najważniejszym aspektem dla pracownika pozostaje wysokość pensji i świadczeń. Co jednak jest zaskakujące, to kolejne czynniki, które decydują o tym, czy pracownik będzie zainteresowany naszą ofertą, czy nie.

Badania pokazują, że równowaga między pracą a życiem prywatnym, elastyczne rozwiązania, rozwój kariery zawodowej są coraz bardziej cenione. Branża IT&C, która koncentruje się głównie na młodych talentach, jest postrzegana przede wszystkim jako wykorzystująca najnowsze technologie, jako organizacje zdrowe finansowo, z dobrą reputacją.Jest to również najbardziej atrakcyjny sektor dla pracowników.

„Kilka czynników powoli nabiera znaczenia w dłuższej perspektywie: różnorodność i integracja, elastyczne rozwiązania i wspieranie społeczeństwa. Ta zmiana pokazuje, że pole działań employer branding z roku na rok, jest coraz bardziej zróżnicowane.”

Według danych zebranych przez Randstadt, 34% osób w wieku 18-24 lat uważa, że możliwości rozwoju zawodowego i technologiczna wiedza mają wielkie znaczenie. Są oni również bardziej zróżnicowani w swoich odpowiedziach na pytanie „co ich najbardziej motywuje”. Dobre szkolenia, rozwój kariery zawodowej, ale także bardzo ludzkie wartości, takie jak różnorodność i integracja oraz wspieranie społeczeństwa. Niestety, jest to też grupa respondentów, która najprawdopodobniej szybko zmieni pracę. Są to głownie młodsi pracownicy na początku poszukiwania swojej ścieżki kariery zawodowej.

“Aby pracodawcy mogli zaspokoić swoje potrzeby, potrzebne jest bardziej osobiste podejście. Atrakcyjne wynagrodzenie i benefity są ważne dla tej grupy, jednak żeby zatrzymać takiego specjalistę, pracodawca powinien dać większy nacisk na rozwój kariery, dobre szkolenia oraz różnorodność i integrację.”

Pracując z różnymi zespołami IT, spotkałam się z całą gamą profesjonalistów, z których każdy szukał czegoś innego w pracodawcy, organizacji, a nawet w projekcie. Podczas gdy liczby i badania są idealne do analizy, przeglądu i dopracowanie strategii employer brandingu, ważne jest również, aby wiedzieć, czego chcą Twoi ludzie. A jeśli chodzi o proces rekrutacji i budowanie wizerunku pracodawcy, chodzi o dane i wartości którymi żyje firma. Wewnętrznie mamy najlepszych respondentów, którzy odpowiedzą na pytanie – jak zmniejszyć rotacje pracowników i sprawić, że zarówno pracownicy, jak i pracodawca będą bardziej szczęśliwi.

Teraz przygotujmy dobrą kawę i porozmawiajmy z nimi otwarcie. Ale przygotuj się na szczery i bezlitosny feedback.